Війницька територіальна громада
Локачинського району Волинської області

Історія краю

Історія села Війниця

        Вперше в літературних  джерелах с.Війниця згадується в 1542 році, але це поселення є набагато старішим. Про те, що тут існували значні поселення ΧI-ΧIIIст., свідчить понад 50 давньоруських курганів, які виявлені в багатьох місцях поблизу сіл Війниця, Павлович,  Крухинич, смт.Локачі.

        Топонім Війниця  (від Войниця) дуже давній і це є поселення дружинників.  Свідченням цього стали залишки селища ΧI-ΧIIIст. на південно-західній околиці села Війниця .

         А ще поблизу сіл Губин та Війниця виявлені  крем'яні сокири культури лійчастого посуду, що дає можливість припустити, що в цих місцях існували поселення мідного віку.

        У «Клірових відомостях» за 1907 та 1911роки повідомляється про те, що в селі Війниця  до Першої світової війни діяла церква Іова Почаївського, збудована в 1788 році. Це був  перший, дуже  ветхий дерев'яний храм, вкритий гонтом, дзвіниця стояла окремо. Але він  простояв понад 20 років. У 1907-1910рр. за кошти парафіян  побудовано нову дерев'яну церкву, вкриту жерстю,  із дзвіницею в одному приміщенні. Чотири дзвони старого відливу перенесені із старого храму. За спогадами жителів вона стояла неподалік кладовища,  з лівої сторони шляху в напрямку на Локачі. Як зник храм,  встановити не вдалося.  Найвірогідніше, що в роки Першої світової війни його розібрали австрійські війська. Відомо, що у Війниці був їх командний штаб.

     6 лютого 1891року в селі відкрито церковно-приходську школу, у 1893 році за кошти громади збудовано нове приміщення  школи. Вчителювала тут  Софія Садовська—дочка  священика.

       У роки Першої світової війни командування  австро-німецькими військами вирішило прокласти залізницю від Володимира-Волинського до Війниці і звідси до лінії бойових дій пролягли лінії вузькоколійки,  якими доставлялося все необхідне фронту. З того часу с.Війниця стало залізничною станцією.

       Під час польського владарювання на Волині Війниця  стає невеликим містечком. Тут було кілька приватних єврейських магазинів-лавок, поштове відділення, початкова школа. На залізничній станції розміщувались склади, контори купців, невеликий вокзал. Сюди  привозили с/г продукцію, закуплену  в  навколишніх селах, а звідси її переправляли за кордон.

        Із встановленням на Волині у 1939  році радянської  влади війницька станція і залізниця слугували для військових цілей.  У 1939 році почали  будувати залізницю від Війниці до Луцька, було зроблено майже весь насип, завозили шпали. Але Велика Вітчизняна війна у 1941 році зупинила будівництво.

       В роки  німецької окупації у Війниці знаходився  адміністративний центр окупаційних властей районного значення. Під час відступу гітлерівці зруйнували залізницю.  У післявоєнні  роки її не стали відновлювати, а розібрали рештки . Використовувались  лише  складські приміщення колишньої залізничної станції.

        В наш час  село Війниця –центр Війницької  сільської громади, яке розташоване за 6 км на північ від  районного центру, за 22км на захід від залізничної станції Володимир-Волинський , за 44 км від кордону із Польщею . Це—невеличке село з тією перевагою,  що розташоване воно вздовж автотраси міжнародного значення Київ-Луцьк- Володимир-Волинський- Устилуг- Республіка Польща.

       

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь